Процедура обрання здобувачами освіти вибіркових навчальних дисциплін



Вибіркові навчальні дисципліни – це навчальні дисципліни, що пропонуються цикловими комісіями Фахового коледжу зварювання та електроніки імені Є. О. Патона для вибору здобувачами освіти, виходячи з їх освітніх потреб, запитів ринку праці з врахуванням регіональних потреб.

Сам процес вільного вибору забезпечує формування внутрішньої культури якості освітнього процесу, сприяє розвитку особистості здобувачів освіти, надає можливість здійснення фахової поглибленої підготовки та реалізації індивідуальної освітньої траєкторії.

Процедура реалізації права на вільний вибір навчальних дисциплін регламентується Положенням про порядок та умови обрання здобувачами освіти вибіркових навчальних дисциплін, протокол педагогічної ради від 20.06.2023 № 8, (для здобувачів освіти 2023 і наступних років вступу).

Вибіркові дисципліни поділяються на:

  • навчальні дисципліни, що формують загальні компетентності, навички комунікації, лідерства, вміння вирішувати конфлікті ситуації, приймати рішення, працювати в команді, критично мислити;
  • фахові навчальні дисципліни, що формують спеціальні компетентності та надають можливість здійснення поглибленої професійної та практичної підготовки за спеціальностями.

Порядок та умови обрання

Вибір навчальних дисциплін здобувачами освіти відбувається у поточному навчальному році на наступний

Обрання здобувачами освіти вибіркових навчальних дисциплін здійснюється на засадах прозорості та студентоцентризму


до 15 березня

Крок 1

Щорічно, здобувачам освіти другого та подальших років навчання класні керівники академічних груп

доводять до відома перелік дисциплін вільного вибору на наступний навчальний рік

організовують зустрічі з викладачами

пропонують студентам ознайомитися з описами вибіркових навчальних дисциплін

Переглянути вибірковий каталог



до 05 квітня

Крок 2

До 05 квітня поточного навчального року здобувачі освіти здійснюють вибір начальних дисциплін:



шляхом їх електронного голосування з використанням корпоративної освітньої платформи Google G Suite for Education, що забезпечує ідентифікацію особи. (переглянути інструкцію)

або шляхом подачі заяви завідуючому відділенням в паперовому вигляді.


На цій же платформі також розміщується перелік вибіркових навчальних дисциплін, що пропонуються в каталогах на конкретний начальний рік для кожної академічної групи.

При цьому враховується нормативна чисельність здобувачів в групі, яка становить мінімум 20 осіб. Для окремих навчальних дисциплін (мовні та комп`ютерні дисципліни) дозволяється формування навчальних груп з мінімальною кількістю здобувачів - 15 осіб.

Якщо навколо вибіркової дисципліни не сформувалась необхідна більшість голосів, студентам надається право повторного вибору. Процедура повторного вибору дисциплін проходить до 10 травня поточного року.



Вибірковий каталог коледжу (ВКК) – це перелік навчальних дисциплін, шо формують загальні компетентності, може оновлюватися щороку, вибір з нього здобувачі освіти здійснюють на другому курсі навчання по одній навчальній дисципліні в кожному семестрі. У разі якщо здобувач обрав з ВКК таку навчальну дисципліну, для вивчення якої не формується група внаслідок невідповідності мінімальній чисельності (20 осіб), то він має зробити повторний вибір з навчальних дисциплін, за якими вже сформовані групи для вивчення.

Вибірковий каталог спеціальності (ВКС) – це перелік навчальних дисциплін для окремих освітньо-професійних програм, що формують спеціальні компетентності, вибір з нього здобувачі освіти здійснюють на третьому та четвертому курсах навчання по одній навчальній дисципліні в кожному семестрі.

Переглянути вибірковий каталог


Здобувачі освіти вступу 2020-2022 років здійснюють вибір з Переліку дисциплін вільного вибору для кожної освітньо-професійної програми окремо.

Здобувачі освіти вступу 2023 року здійснюють вибір з двох каталогів - коледжу та спеціальності (освітньо-професійної програми). Здобувачі освіти (вступ 2023) освітніх програм «Фінанси і кредит», «Маркетингова діяльність» обирають 4 вибіркові навчальні дисципліни, тобто 12 кредитів, а - «Розробки програмного забезпечення», «Обслуговування комп’ютерних систем і мереж», «Зварювального виробництва», «Контролю якості металів і зварних з’єднань» 6, що становить 18 кредитів.